Kā izvēlēties bērnu apavus

Apavu kopšana

 

 

Kā izvēlēties bērnu apavus ?

 

Paskatieties, kā mazuļa kājiņa atšķiras no pieaugušā cilvēka kājas! Bērnu kājiņa vēl nav pilnīgi izveidojusies un sastāv galvenokārt no skrimšļa audiem. Tauku slānis, kas saglabājas bērnu pēdā, samazina bērnu kājiņas jūtīgumu pret sāpēm. Tas nozīmē, pat ja bērnam apavi spiež, deformējot viņa kājiņu, mazulis to nejūt. Pēda „pārkaulojas” 6 gadu vecumā. Tieši tāpēc vecākiem ir jārūpējas par to, lai viņu bērna apavi nebūtu pārāk maza vai pārāk liela izmēra, mērot bērna kāju ik pēc 2-3 mēnešiem.

Jāatceras, ka bērna pēda aug katrā vecumā dažādi: divu un trīs gadu vecumā bērna pēda izaug par 2-3 izmēriem gadā, kad bērns sāk apmeklēt bērnu dārzu par 2 izmēriem, skolas vecumā par 1-2 izmēriem gadā.

Pirmie apavi

Pediatri un bērnu ortopēdi iesaka iegādāties mazulim pirmos apavus, kad mazulis sāk droši un patstāvīgi stāvēt uz savām kājām.

Viens no svarīgajiem nosacījumiem, izvēloties apavus jūsu mazulim, ir viņa tiešā līdzdalība šajā procesā, jo bērnu kājas atšķiras ne tikai garumā, bet arī platumā. Tāpēc pirms bērnu apavu pirkšanas apavi ir jāmēra.

Izmēra izvēle

Pastāv daži svarīgi nosacījumi, kas ir jāņem vērā, izvēloties apavus Jūsu bērnam. Lielāka daļa no tiem ir labi zināmi, tomēr būtu lietderīgi vecākiem atgādināt par tiem.

Ja apavi ir lielāki nekā tiem vajadzētu būt, ejot, bērna kāja slīd un šļūkā. Bērna apavu izmērs ir izvēlēts pareizi, ja starp apavu purngalu un bērna pirkstiņiem paliek apmēram 1 cm, t.i., pieauguša cilvēka viena pirksta platums. Jāatzīmē, ka šis nosacījums attiecas gan uz pavasara-vasaras apaviem, gan uz rudens-ziemas apaviem. Tas ir skaidrojams ar to, ka vasarā bērnu kājiņa mazliet pietūkst un palielinās. Savukārt, ziemā kurpēs un zābakos ir jāpaliek brīvai vietai, radot sildošo efektu. Turklāt, nedrīkst aizmirst par nepieciešamo rezervi kājas kustībai iešanā un pēdas augšanas procesam.

Obligāti pievērsiet uzmanību bērna pēdas platumam. Jāuzsver, ka neskatoties uz vienu izmēru, dažādu ražotāju apavu garums un platums var atšķirties. Turklāt, daži bērnu apavu ražotāji apavu izstrādes procesā orientējas uz sieviešu un vīriešu modeļu izstrādāšanu, kaut gan bērna kājiņa nav tas pats, kas samazināta pieaugušā kāja.

Nepareizai bērnu apavu izvēlei ir negatīvas sekas. Mīkstās bērna pēdas pakļaujas saspiešanai, bērna pirkstiņi deformējas, kas noved pie dažāda veida problēmām pieaugušajā vecumā. Sārtums un pēdas nospiedumi uz bērna pirkstiņiem norāda uz to, kā apavi bērnam ir šauri vai mazi.

Lai precīzāk noteikt Jūsu bērna kājas izmēru ir nepieciešams izmērīt viņa pēdas garumu. Tabulas dati norāda uz to, kādam izmēram atbilst noteikts pēdas garums.

 

Pēdas garums, см

Izmērs

11

18

11,6

19

12,3

20

13

21

13,7

22

14,3

23

14,9

24

15,5

25

16,2

26

16,8

27

17,4

28

18,1

29

18,7

30

19,4

31

20,1

32

20,7

33

21,4

34

22,1

35

22,7

36

23,4

37

24,1

38

24,7

39

25,4

40

 

Materiāls

Izvēloties bērnu apavus, liela uzmanība ir jāpievērš arī apavu materiālam. Skatoties no higiēnas un izturības viedokļa pirmo vietu ieņem dabīgā āda. Tā ir stiepjama, plastiska, nodrošina gaisa piekļuvi un mitruma iztvaikošanu. Mūsdienās tiek radīti dažāda veida augstvērtīgi ādas aizvietošanas materiāli, kas ir droši, izturīgi un nodrošina gaisa piekļuvi.

Bērnu apavu zolei ir jābūt elastīgai un lokanai un tā nedrīkst būt slidena.

Papēdis

Speciālisti apgalvo, ka bērnu apaviem ir nepieciešams neliels papēdis. Tas veicina gaitas izveidošanu. Pirmo apavu papēžu augstumam nedrīkst būt lielākam par 5-7 mm.

Supinators

         Bērnu kājas veselīgas attīstības obligātais nosacījums ir supinatora esamība bērna apavos. Bērna apavi bez supinatora var izraisīt bērnam plakanās pēdas izveidošanos. Jāuzver, ka supinators nedrīkst būt pārāk izteikts. Pārmērīgi liels supinators var novest pie pēdas nepareizas attīstības. Ja nav speciālo ortopēdu norādījumu, supinators spēlē profilaktisko lomu.

       Kape

                  Kapei ir jābūt viengabalainai un pietiekami cietai, lai apavi pareizi fiksētu bērna pēdu.

 Siksniņa

Atšķirībā no pieaugušo apaviem, bērnu apaviem ir jābūt pietiekami platam priekšgalam un regulējamai siksniņai.

 

Mūsu novērojumi:

 

Mūsu novērojumi liecina par to, ka bērnu apavi, kas ir par trim izmēriem lielāki nekā bērna kājas izmērs, parasti der līdz nākošās sezonas sākumam. Turklāt, lieli apavi kaitē bērna kājas veselīgai attīstībai.

Piemērs: Pašlaik bērnam ir 25. apavu izmērs. Apavi palika viņam par mazu. Ieteicamais apavu izmērs ir 26 vai 27. Rezerve apavu iekšpusē sastāda apmēram 5-10 mm, kas ļauj pareizi veidoties un attīstīties bērnu pēdai šīs sezonas laikā. Ja Jūs iegādāsieties 28. izmēru, rezerve palielināsies līdz 1,5 cm. Tas nav pieļaujams, jo:

 

1.                            Gareniskais un šķērssupinators nobīdās un neizpilda savu funkciju. Bērna kājiņa netiek fiksēta apavu iekšpusē, kas var izraisīt bērna kājiņas noberšanu un pieaug traumēšanas risks. Tāda apavu izvēle traucē pareizai bērna kājas attīstībai.

2.                            Pazūd jēga šāda veida pirkumam, t.i., bērna kāja līdz nākošajai sezonai izaugs par 3 izmēriem un vecāki būs spiesti nopirkt jaunus bērna apavus.

 

Apavu kopšana [uz augšu]

1.    Mazgāšana.

Jebkura veida mazgāšana aizliegta.

 

2.    Laka, teļa āda, kazas āda un audums.

Nosmērēšanas gadījumā nepieciešams notīrīt smiltis, ar mitru audumu notīrīt apavu virsmu. Apavu virsmu nav ieteicams stipri berzt, jo ārējā šķiedra var tikt bojāta un materiāls zaudēs savu kvalitāti un ārējo izskatu. Pēc tam rekomendējam apavus izžāvēt dabīgā veidā.

3.    Zamšs un nabuks.

Nosmērēšanas gadījumā apavus izžāvēt dabīgā veidā. Pēc tam ar speciālu birsti notīrīt smiltis un apstrādāt ar speciālu līdzekli zamša tīrīšanai. Apavu virsmu nav ieteicams stipri berzt, jo ārējā šķiedra var tikt bojāta un materiāls zaudēs savu kvalitāti un ārējo izskatu. Izmantojot zamša tīrīšanas līdzekli, Jūs piedodat apaviem jaunu izskatu un skaistumu.

 

4.    Žāvēšana.

Slapjus apavus žāvēt istabas temperatūrā. Aizliegta žāvēšana pie uguns, uz radiatoriem, saulē, uz sildierīcēm. Pie žāvēšanas slapjus apavus cieši pieblīvē ar papīru vai nu ar speciāli tam domātiem materiāliem formas glabāšanai.

 

5.    Apstrādāšana.

Lai ilgstošu laiku apavi saglabātu savu izskatu, nesamirktu un nezaudētu formu, izmantojiet speciālus apavu kopšanas līdzekļus.

 

Praktiski padomi:

[uz augšu]